Niezależnie od tego, czy spotkano się już z tą nomenklaturą czy też nie, warto ją poznać i przybliżyć nieco jej znaczenie. Oznaczenie D.O.P. pochodzi od oryginalnego “Denominazione di Origine Protetta”, co w prostym tłumaczeniu jest Chronioną Nazwą Pochodzenia. Jak można wywnioskować, jest to nic innego jak znakowanie własnego produktu oficjalnym certyfikatem.
Wyszukana, wykwintna i niebanalna – taka z pewnością jest ta przekąska. Sprawdzi się na wiele różnych okazji, co może potwierdzić jej obecność na większych uroczystościach, takich jak wesela czy firmowe integracje integracyjne, a także luźne spotkania ze znajomymi. A wszystko to dlatego, że deska serów jest elegancka, prosta do przyrządzenia, a przy tym zwyczajnie przepyszna!
To, że jest to istna kolebka kulinarnych przysmaków, które podbiły świat, nie ulega żadnym wątpliwościom. I choć nie im przyznaje się tytuł twórcy tych wyrobów, z pewnością wznieśli ich jakość na kolejny poziom. Powstało ich spore grono, ponieważ włoskie sery zaskarbiły sobie serca wielu kucharzy, krytyków kulinarnych, a także amatorów tego mlecznego produktu.
Jego pierwotna receptura opiera się na bazylii i przyprawiana jest śródziemnomorskimi ziołami oraz innymi skarbami – winnym octem, parmezanem czy oliwkami. Jednak te same składniki, które występują w postaci dodatków, mogą stanowić także podstawę tego przepisu, ponieważ pesto nie jest stałą recepturą o określonych składnikach, a po prostu uniwersalną nazwą sosu.
To doskonałe uzupełnienie każdego posiłku, a także uwielbiana przez wielu kompozycja, która zachwyca nie tylko swoją prostotą, ale również całym mnóstwem prozdrowotnych właściwości. Szybka sałatka z rukolą i Grana Padano stanowi bowiem bardzo dobre źródło A, C i K, pozwala też dodatkowo zaopatrzyć organizm w szerokie spektrum pełnowartościowych białek.
Aromatyczne włoskie sery charakteryzują się pełnym, wyrazistym smakiem, więc nawet jedzenie ich osobno stanowi czystą przyjemność. Najlepiej smakują jednak, gdy serwujemy je z dobrze dobranym trunkiem. Aby urządzić prawdziwą ucztę dla naszych kubków smakowych w oryginalnym, włoskim stylu wcale nie potrzeba dużo – butelka dobrego wina i mozzarella wytwarzana tradycyjnymi metodami przez mistrzów z Półwyspu Apenińskiego.
Czas poznać bliżej te malutkie rybki o olbrzymich walorach smakowych! Włoskie anchois, które spotkamy na Półwyspie Apenińskim również pod innymi nazwami, np. acciughe, stanowią ważny składnik tak cenionych dań i sosów kuchni śródziemnomorskiej, jak choćby słynne spaghetti alla puttanesca czy salsa verde. Choć w Europie Zachodniej i w innych częściach globu (zwłaszcza w USA i Japonii) mają całą rzeszę oddanych miłośników, w Polsce w dalszym ciągu cieszą się dość małą popularnością.
Włoska kuchnia bazuje na stosunkowo prostych w przygotowaniu daniach. Dlaczego więc potrawy wywodzące się z Italii smakują tak wybornie w rzymskiej lub neapolitańskiej restauracji, a w domu trudno nam uzyskać choćby zbliżony efekt?